Add to Spec
Description
Abey Laundry sinks are hand-crafted from high grade SUS304 stainless steel and are offered in a range of styles and sizes to meet your laundry needs. They feature extra deep bowls and R25 corners for increased volume with a contemporary design.
Specification
| Overall Size | L726mm x W500mm x D260mm |
|---|---|
| Bowls | One Bowl |
| Bowl Radius | 25mm |
| Design Style | Contemporary, Multi-Res/Builders |
| Min Cabinet Size | 800mm |
| Mounting | Topmount |
| Overflow Hole | Yes |
| Product Type | Sinks > Laundry Sinks |
| Sink Finish | Stainless Steel |
| Tap Holes | 1TH |
| Warranty Period | Lifetime of the original purchaser for replacement product only |
| Water Capacity | 70 Litres |
Product Codes
LT70B
The Latrobe LT70B with Taphole & Overflow
$951.72 (incl. GST)
Downloads

