Add to Spec
Description
Schock invented the granite sink in Germany over 30 years ago. With stunning crisp lines and a silky smooth finish, the quality German made sinkware has been created using state-of-the-art composite Nanogranite® materials. It offers exceptional strength and durability, are stain resistant and inert with antibacterial properties.
The NEW CRISTADUR® Green Line
Genuinely Sustainable. Genuinely Premium.
With resource-saving production, natural quartz sand from Bavaria and raw materials efficiency at 90%, all of our sinks are already made in harmony with nature and the environment. Plus, with the CRISTADUR® Green Line, we have now developed the first material that is 99% made from natural, renewable or recycled raw materials.
Specification
| Overall Size | L485mm x W500mm x D195mm |
|---|---|
| Bowl Size | L400mm x W336mm x D195mm |
| Bowls | One Bowl |
| Bowl Radius | 10mm |
| Design Style | Modern |
| Drainer | No |
| Min Cabinet Size | 450mm |
| Mounting | Top Mount |
| Overflow Hole | Yes |
| Product Type | Sinks > Kitchen Sinks |
| Sink Finish | Day White Greenline |
| Tap Holes | 1TH |
| Water Capacity | 15.2 Litres |
Product Codes
MR-100D
Schock Mono Round Bowl Sink
$932.40 (incl. GST)
Downloads











