Add to Spec
Description
Abey Laundry sinks are hand-crafted from high grade SUS304 stainless steel and are offered in a range of styles and sizes to meet your laundry needs. They feature extra deep bowls and R25 corners for increased volume with a contemporary design.
Specification
| Overall Size | L390mm x W450mm x H230mm |
|---|---|
| Bowl Size | 340mm x 400mm x 230mm |
| Bowls | One Bowl |
| Bowl Radius | 25mm |
| Design Style | Contemporary, Multi-Res/Builders |
| Drainer | No |
| Min Cabinet Size | 500mm |
| Mounting | Undermount, Flushmount, Topmount |
| Overflow Hole | Yes |
| Product Type | Sinks > Laundry Sinks |
| Sink Finish | Stainless Steel |
| Warranty Period | Lifetime of the original purchaser for replacement product only |
| Water Capacity | 31 Litres |
Product Codes
LT100
LT100 31 Litre Single Bowl
$618.97 (incl. GST)
Downloads
- Tech Sheet
- Brochure
- Installation Guide
- BIM Direct Downloads
- Sink_Laundry_Abey_SingleBowl_Stainless_Steel_LT100.skp
- LT120_LT120BP_LT100_Sink_Laundry_Abey_SingleBowl_3D.dwg
- LT120_LT120BP_LT100_Sink_Laundry_Abey_SingleBowl_Front.dwg
- LT120_LT120BP_LT100_Sink_Laundry_Abey_SingleBowl_Left.dwg
- LT120_LT120BP_LT100_Sink_Laundry_Abey_SingleBowl_Plan.dwg

