Add to Spec
Description
Both modern and practical, our CUA Kitchen Sinks have been manufactured using high quality stainless steel.
Specification
| Overall Size | L770mm x W450mm x D200mm |
|---|---|
| Bowl Size | 720mm x 400mm x 200mm |
| Bowls | One Bowl |
| Bowl Radius | 6mm |
| Design Style | Multi-Res/Builders |
| Drainer | No |
| Includes Sound Deadening Pads | Yes |
| Min Cabinet Size | 900mm |
| Mounting | Undermount, Flushmount, Topmount |
| Overflow Hole | No |
| Product Type | Sinks > Kitchen Sinks |
| Sink Finish | Stainless Steel |
| Tap Holes | NTH |
| Warranty Period | Lifetime of the original purchaser for replacement product only |
| MTO | Minimum order qty 50 |
Product Codes
CUA720
CUA 700 Large Single Bowl
$432.02 (incl. GST)
MTO: Minimum order qty 50







